کولرگازی

کولر گازی چیست ؟

کولر گازی یکی از متداولترین و پرکاربردترین سیستم های تهویه مطبوع می باشد. این دستگاه در بسیاری از پروژه های ساختمانی و منازل مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. کولر گازی مانند تمامی سیستم های سرماساز به وسیله سیکل تبرید ایجاد سرمایش می کند. سیکل تبرید، سیکلی است که در یخچال های خانگی، چیلرها، روفتاپ پکیج ها و تمامی سیستم هایی که به صورت اجباری ایجاد سرمایش می کنند، وجود دارد.

به زبان ساده کولر گازی انرژی الکتریکی را گرفته و آن را به سرما تبدیل می کند. این تولید سرما و درواقع گرفتن گرما طی عملیاتی انجام می شود. در واقع کولر گازی بر خلاف اسم غلط انداز خود، با انرژی الکتریکی و برق باعث ایجاد سرما می شود نه با گاز!

  انواع کولر گازی

 

کولرهای گازی در انواع مختلف و متنوعی تولید می‌شوند تا هر فردی متناسب با نیازی که دارد، اقدام به تهیه آن‌ها نماید. مثل:
  1. کولر گازی یک تکه یا ( پنجره‌ای )
  2. کولر گازی دو تکه یا اسپیلت
  3. کولر گازی پرتابل
  4. کولر گازی ایستاده
  5. کولر گازی سقفی
  6. کولر گازی داکت
  7. کولر گازی چند شعبه مولتی وی

هر کدام از این انواع دارای کارکرد و ویژگی‌های خاصی هستند. در ادامه شما را به صورت کامل با هر یک آشنا خواهیم کرد.

کولر گازی یک تکه یا پنجره‌ای:

یکی از ابتدایی‌ترین انواع کولر گازی، کولر گازی های یک تکه نام دارد که عموما با نام کولر گازی های پنجره‌ای نیز در بازار شناخته می‌شوند. از آن جایی که تمامی اجزا مثل کمپرسور، فن و … به صورت یکجا در کنار هم قرار داده شده، بهتر است که بخشی از این نوع کولرها در بیرون از محیط و بخش دیگر داخل محیط قرار داشته باشد.

 کولر گازی اسپیلت یا دو تکه:

یکی دیگر از انواع کولر گازی، کولر گازی‌های ۲ تکه یا اسپلیت نام دارد که می‌توانند به دو صورت سرمایشی و گرمایشی دمای خانه و محیطی که در آن نصب شده‌اند را تغییر دهند.

همان طور که گفتیم، این نوع کولر گازی از ۲ تکه تشکیل شده: یونیت خارجی که عموما با نام کندانسینگ یونیت شناخته می‌شود و یونیت داخلی که واحد تبخیر (اواپراتور) نام دارد.

یونیت خارجی به دلیل این که کندانسور و کمپرسور را شامل می‌شود، در بیرون از ساختمان و محیط داخلی نصب می‌شود. یونیت‌های داخلی و خارجی در اسپلیت‌ها توسط یک لوله مسی به هم وصل می‌گردند.

کولر گازی دو تکه معمولا به صورت از راه دور کنترل می‌شود و سرمایش و گرمایش در آن‌ها تا زمانی که ترموستات به دمای تعیین شده برسد، ادامه خواهد داشت.

  کولر گازی پرتابل:

کولرگازی پرتابل یکی دیگر از انواع کولر گازی است که کاربرد زیادی در سرمایش و گرمایش محیط‌های مختلف دارد. این نوع کولر گازی به دلیل این که در دسته کولر گازی های کوچک قرار می‌گیرد، برای استفاده در محیط‌های کوچک و یا موقت بسیار مناسب است.